Rękodzieło - MISIEK

Idź do spisu treści

Menu główne


M A K I E T Y

Wprawdzie długie, zimowe wieczory już za nami i główną atrakcją stanie się wkrótce zabawa na świeżym powietrzu, my jednak proponujemy kreatywne, rodzinne zajęcie – budowanie makiet. Zadanie rozwija umysł, pobudza wyobraźnię i usprawnia paluszki małych i większych artystów. Makieta może dotyczyć ulubionej dziedziny naszego dziecka, książki, bohaterów bajek. Może to być pałac Kopciuszka, plac zabaw konika Pony, czy pole bitwy lub wyspa piratów.


Jej wykonanie zajmie sporo czasu, dlatego polecamy to zajęcie zimową porą albo w deszczowe wakacje. Do wykonania makiety możemy przygotowywać się cały rok, zbierając opakowania, pudełka, pudła i pudełeczka, kapsle, zakrętki, patyczki po lodach i inne elementy, które później posłużą nam za elementy naszej misternej budowli. To zajęcie dla całej rodziny. Tania, a interesująca rozrywka dla dzieci.


Nasza makieta to tradycyjny domek. Ma tę zaletę, ze może służyć potem do zabawy lalkami, figurkami, konikami… Może być też dowolnie rozbudowana lub dostosowana do poru roku. Gdy spadnie śnieg i naszą makietę pokryje biały puch z waty lub krepiny.


Do wykonania makiety wykorzystajmy zebrane jesienią liście, kamyki, muszelki przywiezione znad morza, skrawki materiałów, plastelinowe lub kasztanowe ludziki. Możemy tez odtworzyć miejsca, które są nam szczególnie bliskie lub utrwalić w ten sposób wspomnienia z wakacji. I mieć na wyciągnięcie ręki własną Wieżę Eiffla, Pałac Buckingham lub stadion FC Barcelona.


A jeśli w rodzinie znajdzie się wyjątkowo kreatywny tata, albo zostaną puszczone wodze fantazji, zamiast jednego domu, powstanie cała ulica, a może nawet  miasteczko…





SKARPETKOWA MYSZKA PRZYTULANKA

Co zrobić z jedną skarpetką, gdy druga zniknęła w niepojęty sposób? A gdy rajstopki naszego dziecka okazały się już za małe? Wyrzucić? Nie! Twórczo wykorzystać. Dziś krótka instrukcja, jak wykonać skarpetkową myszkę do przytulania. Przygotujcie:
• kolorowe rajstopki
• skarpetkę
• kawałek materiału
• krepinę w dowolnym kolorze
• kawałeczek filcu lub ciemnego kartonu ( szary, brązowy, czarny)
• wełnę lub sznurek
• watę
• wałek tekturowy ze
zużytego ręcznika jednorazowego
• klej
• nożyczki
• czarny pisak




Co należy zrobić? Po pierwsze zaplanować na kartce naszą myszkę. Kolor ubranka, oczy, uszy i inne elementy. Gdy już mamy kompletną wizję naszego nowego „dzieła”, przystępujemy do działania.
1. Rajstopki wypełnij watą. Jeśli są zbyt długie skróć do pożądanej długości.
2. W środek ( tam, gdzie kończą się nożki) włóż wałek z ręcznika jednorazowego i przywiąż do niego sznurkiem lub wełną wypchane rajstopki. Mniej więcej w połowie wałka.
3. Z uciętej części rajstop lub długiej skarpetki wypchanej watą
, utwórz ręce myszki i poprzecznie przymocuj do naszego wałka.
4. W podobny sposób od góry zamontuj głowę myszki. Przygotuj ją z wypchanej watą skarpetki.
5. Gdy cały korpus, kończyny i głowa naszej myszki będą się dobrze trzymać tekturowego wałka, możesz przystąpić do ubierania myszki. Strój dowolny. Wystarczy odrobina fantazji. My ubraliśmy naszą myszkę w dżinsową spodniczkę, do której na dole, zszywaczem przytwierdziliśmy falbankę z bladoróżowej krepiny. Nasza myszka ma służyć tylko do ozdoby, więc mogliśmy sobie na to pozwolić. Jeśli jednak wasza maskotka ma być typowa Przytulanką, unikajcie ostrych i niebezpiecznych elementów takich jak: drut, zszywki, cekiny agrafki itp.
6. Na koniec detale:
Oczy wycięliśmy z białego kartonu i nakleiliśmy rzęsy z czarnego papieru. Zamiast tego, możecie oczy namalować czarnym pisakiem bezpośrednio na skarpetce lub na kartce i przykleić.
Nos nakleiliśmy z gotowego, mięciutkiego pomponika, kupionego w sklepie papierniczym, ale możecie go samodzielnie wykonać lub wykorzystać odcięty ze starej, niepotrzebnej już czapki.
Uszy i ogon wycięliśmy z brązowego filcu. Nadaje się do tego również sztywny kartonik.
Łapki wymodelowaliśmy obwiązując sznureczkami końcową część rączek naszej myszki.
Wąsy można wykonać z wełny, czarnego kartonu lub pociętej wzdłuż słomki do napojów.


 

Gdy myszka jest już gotowa, możecie wymyślić dla niej imię. W podobny sposób można zaprojektować i wykonać również inne zwierzęta lub bajkowe postacie. Wielkość naszej przytulanki zależeć będzie od wielkości wykorzystanych rajstop i skarpetek. Ubiór i wykończenie tylko od granicy naszej wyobraźni.


STOZKOWE CHOINECZKI



Niezwykle łatwe do wykonania. Niewielkim kosztem. Wiele pomysłów na ich ozdobienie. My przedstawiamy najprostszy z możliwych. Do wykonania choinki przygotuj:
• zieloną kartkę sztywnego papieru
• zieloną krepinę ( bibułę)
• cekiny
• ozdobny dziurkacz
• kolorowy papier
• klej
• nożyczki





Z zielonej kartki wytnij koło, a następnie składając krawędź do środka, utwórz stożek. Przyklej brzegi tak, aby stożek stał bezpiecznie i pewnie. Następnie z zielonej krepiny wytnij 2-3 cm pasek. Ponacinaj jego dłuższą krawędź, drobnymi pionowymi nacięciami. Gotowy pasek przyklej dookoła choinki. Kolejnymi paskami oklej cały stożek. Gdy choinka w całości się „zazieleni”, czas na jej ozdabianie. My zrobiliśmy to w następujący sposób. Na wycięte dziurkaczem, z kolorowego papieru kwiatki, nakleiliśmy złote cekiny. Potem kwiatuszki przykleiliśmy na choineczkę. Podobnie wykonaliśmy gwiazdkę na czubek. Zamiast kwiatków z kolorowego papieru można nakleić kulki z krepiny albo niewielkie kokardki z ozdobnej wstążeczki.
W Internecie znajdziecie mnóstwo propozycji „aranżacji” stożkowej choinki. Niektórzy owijają stożek kolorową wełną lub wstążką. Inni oklejają go makaronem lub drobnymi szyszkami. Każdy może według własnego pomysłu i gustu ozdobić takie świąteczne drzewko. Jest przy tym wiele satysfakcji i zabawy dla całej rodziny. A nas to bardzo cieszy, bo nie ma nic milszego, jak kreatywne spędzanie wolnego czasu rodziców i dzieci. RAZEM.



S W E T E R K O W E   P O D U S Z E C Z K I


Żywot ukochanego swetra, z którego wyrosło nasze dziecko lub takiego, który stał się już niemodny, możemy przedłużyć w bardzo prosty sposób. Wystarczy z jego środkowej części uszyć poszewkę na poduszeczkę. W tym celu ucinamy ( lub chowamy „do środka”) rękawy sweterka. Zszywamy na lewej stronie dół i dziury po rękawach, pozostawiamy jedną „otwartą”, niezszytą stronę sweterkowej poszewki. Przez nią będziemy wkładać wsad. Najbezpieczniej ( nie pruje się), gdy jest to ta część, przez którą wkładaliśmy do swetra głowę. Zapięcie poduszki możemy wykonać w różnej formie. Świetnie sprawdzi się tu suwak, zwykła zakładka albo guziki. Możemy też przyszyć tasiemki lub sznurowadła i zawiązywać poszewkę na kokardkę. Taka niepowtarzalna poduszka będzie też doskonałym, gwiazdkowym prezentem.


 


 


 

 


BAJKOWE POSTACIE

Kto z nas choć raz nie spotkał na swojej drodze śmiesznych obrazków z wyciętymi otworami na głowę, w których możemy się sfotografować… Takie komiczne plakaty możemy w domu wykonać własnoręcznie. Potrzebujemy dużych kartonów, żeby było taniej, mogą to być rozłożone pudła po telewizorze, pralce, prezencie od teściowej ;)… A także: farb, czarnego pisaka i ostrych nożyczek lub noża do tapet. Na kartonie szkicujemy dowolną postać, na przykład z ulubionej kreskówki naszego dziecka. Potem kolorujemy farbami. Gdy całość wyschnie, kontury i zarys „twarzy” do wycięcia, obrysowujemy czarnym, grubym pisakiem. Na koniec wycinamy otwór na głowę i gotowe! Pamiętajmy, że jeśli chcemy osiągnąć oczekiwany efekt, wykorzystana przez nas tektura powinna być wielkości naszego dziecka, tak by maluch mógł swobodnie za nią stać i dosięgnąć głową otworu. Wymierzmy, więc najpierw dokładnie, w którym miejscu umieścić „głowę” naszej bajkowej postaci. Taki karton możemy pomalować z dwóch stron, z jednej narysujemy na przykład Kopciuszka, z drugiej czarownicę. Możemy także zaplanować dodatkowe otwory na ręce. Miłej zabawy!



J a j k a    F a b e r g é


Jajka Faberge, zwane też jajkami carskimi to małe dzieła sztuki złotniczej. Ich nazwa pochodzi od nazwiska Petera Carla Faberge carskiego złotnika z czasów Aleksandra III Romanowa.  Były wykonywane ze złota, srebra, kamieni szlachetnych, kości słoniowej, masy perłowej.  Pierwsze jajko wielkanocne w pracowni Fabergé powstało w 1884 roku, na zlecenie Aleksandra III, jako prezent dla żony cesarza - Marii. Do czasów współczesny zachowały się 42 jaja Faberge. Najdroższe z nich zostało sprzedane za 13,5 mln dolarów.

Do zrobienia „jajek Faberge” nie trzeba mieć fortuny i stosować tak drogich materiałów, jak nadworni złotnicy. Wystarczy odrobina fantazji i przysłowiowa złotówka. Jajko można samodzielnie wyciąć ze styropianu lub grubej tektury, a podstawkę z drewna. Jeśli nie ufamy naszym umiejętnościom, zawsze możemy zamówić „gotowy półprodukt” w jednej z firm artystyczno – rzemieślniczych, np. w Wenie. Takie ozdoby wykonane przez nasze pociechy będą równie piękne i z pewnością dla obdarowanych równie bezcenne, jak oryginalne. Własnoręcznie udekorowane „jajka Faberge” będą także miłym akcentem na wielkanocnym stole.



WIELKANOCNE JAJO DINOZAURA
Jak zrobić taką wyjątkowo dużą pisankę? Instrukcja jest bardzo prosta.


Należy przygotować:
balonik
, stare gazety
mąkę
, wodę
farby plakatowe lub akrylowe
lakier w spray ‘u



Sposób wykonania jest tak łatwy, że możemy do tego zadania "zatrudnić" nawet trzylatka. Tniemy gazetę na paski i rozrabiamy klej z wody i mąki ( mniej więcej 2 : 1). Następnie nadmuchany balonik oklejamy równomiernie warstwami pociętych drobno pasków gazety. Pokrywamy całą powierzchnię balonika na grubość około 1,5 - 2 centymetrów. Gdy masa papierowa dobrze wyschnie malujemy ją białą farbą. Po wysuszeniu, kolorowymi farbkami możemy namalować dowolne wzory na naszej gigantycznej pisance. Na koniec całość delikatnie lakierujemy. Takie barwne jajo dinozaura nie zmieści się, co prawda do wielkanocnego koszyczka, ale będzie wspaniałą ozdobą świątecznego stołu.






KARTKI ŚWIĄTECZNE


W dobie poczty elektronicznej, telefonów komórkowych i innych gadżetów, tradycyjna kartka świąteczna z góry skazana jest na porażkę. Nie jest tak szybko dostarczana do adresata, jak sms. Nie wygra również z wideo - rozmową. A i koszt przesyłki wypada blado w zderzeniu z darmowym e-mailem.  Kartka okolicznościowa ma jednak coś nie do przecenienia – duszę. Odręcznie napisana, a najlepiej również własnoręcznie wykonana, tworzy ten niepowtarzalny rodzaj kontaktu nadawca – odbiorca. Klimat, którego pozbawione są współczesne „bezduszne” ( aczkolwiek niezbędne!) elektroniczne formy porozumiewania się. Dlatego właśnie staramy się co roku, w okresie przedświątecznym, dla naszych bliskich wykonywać takie świąteczne kartki z życzeniami. Wycinanie, wyklejanie, rysowanie nie zawsze idealne, ale zawsze z myślą o konkretnej osobie. To również sposób na kreatywne spędzenie czasu z dziećmi. Szczerze namawiamy do takiej formy składania życzeń bliskim i pielęgnowanie tej tradycji w swoim własnym domu. Poniżej kilka propozycji naszych kartek.

          

 
   



 


CHATKA Z PIERNIKA

Nie ma świąt Bożego Narodzenia bez świątecznych dekoracji. I choć nie powinny one zagłuszyć prawdziwego przesłania świąt, stają się ich nieodłącznym elementem. Strojenie choinki i dekorowanie domu w trakcie przedświątecznych przygotowań sprawia nam wiele przyjemności. Coroczną tradycją u nas jest również „chatka z piernika”. Nie porywamy się na samodzielne pieczenie piernikowych elementów domku, korzystamy ze sprawdzonych wzorców. Sklep Ikea w zimowym okresie oferuje w sprzedaży gotowe piernikowe chatki, które należy tylko posklejać specjalnie przygotowanym karmelowym spoiwem. Czynność bardzo prosta. Gdy ściany domku i dach są już na swoim miejscu, zaczyna się wspaniała zabawa.  Dekorowanie domku barwnymi groszkami, lentilkami, orzeszkami, migdałami, kolorową posypką i lukrem. Dla dzieci mnóstwo frajdy. Dla dorosłych odrobina wolnego czasu, tak pożądanego w przedświątecznym rozgardiaszu. A potem gotowy magiczny, smakowity domek cieszy oczy domowników i gości. Zatem: ja „pierniczę”, ty „pierniczysz”… do dzieła!

W zestawie z Ikei jest tylko konstrukcja domku. Słodkie dekoracje do przybrania musimy dokupić.




ANIOŁY

Naszym zdaniem to doskonały prezent na każdą okazję.
Zwłaszcza, gdy wykonano go własnymi rękoma.

Pr
zepis na nasze anioły jest następujący:
•Narysować na drewnianej, gładkiej desce kształt anioła.
•Wyciąć wyrzynarką.
•Pomalować farbami akrylowymi.
•Najpierw duże elementy, na końcu detale ( oczy, nos, usta).
•Pomalowanego aniołka ozdobić złotą lub srebrną farbą
( ewentualnie posypać brokatem).

•Na koniec całość ostrożnie polakierować bezbarwnym
lakierem akrylowym w sprayu.


POWODZENIA :)



Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego