Jednym słowem... - MISIEK

Idź do spisu treści

Menu główne

Brzozy...

Opublikowany przez MISIEK w Strefa ciszy... · 8/4/2014 15:42:06

Czekam na ciepłe dni i moje "leżakowanie" pod brzozami. Uwielbiam patrzeć na błękit nieba z pozycji horyzontalnej. To dziwne zajęcie od dzieciństwa sprawia mi ogromną przyjemność. A poruszające się frywolnie liście brzozy przywołują zawsze liczne wspomnienia, marzenia,  wyobrażenia... Brzoza to niezwykle urokliwe drzewo. Jej charakterystyczna biała kora często staje się inspiracją dla pejzażystów. Mnie kojarzy się ona z patriotyzmem, z leśną partyzantką drugiej wojny światowej, z białymi krzyżami polskich, często bezimiennych żołnierzy, ale i z polskim dworkiem... z nadzieją.
Z ciekawości sięgnęłam ostatnio do internetowych źródeł... I coż znalazłam, o tym pięknym drzewie?... Ano... ;)
U
starożytnych Rzymian brzoza symbolizowała m.in. władzę. Według wierzeń Słowian zasadzona przy grobie miała chronić przed duchami, a według chrześcijan podobny cel miał spełniać krzyż brzozowy. W krajach skandynawskich był to atrybut bogini małżeństwa i rodziny. Brzoza stanowiła również amulet chroniący przed czarami. Dlatego też kołyski wykonywano najchętniej z drewna brzozowego, aby strzegło noworodka przed rzuconym urokiem. Gałązek brzozowych używano na wianki i do zdobienia domów w czasie Zielonych Świątek, na palmy w czasie Niedzieli Palmowej, by budzić nimi śpiochów oraz w śmigus do smagania dziewcząt.

W
spółcześnie, radiesteci przypisują brzozom pozytywną energię. Dotykanie jej i przebywanie w bliskim jej sąsiedztwie podobno działa korzystnie na nasz organizm. Związane jest to zapewne z faktem, że niektóre drzewa i krzewy, takie jak sosna, brzoza czy jałowiec, wydzielają substancje bakteriobójcze - fitoncydy. Za ich przyczyną strefa wokół drzew jest wolna od bakterii.
Dotychczas najbardziej znaną brzozą wśród Polaków
była tzw. „brzoza gryżyńska”, olbrzymie drzewo rosnące do 1875 roku we wsi Gryżyna w pobliżu Kościana, będące tematem podań ludowych. Po katastrofie polskiego Tu-154 w Smoleńsku w 2010 roku inną brzozą znaną w Polsce stała się tzw. „brzoza smoleńska”. W Norwegii znana jest tzw. „brzoza królewska” w Molde, symbol oporu kraju przeciwko okupacji niemieckiej w 1940 roku.

Czekam, więc niecierpliwie na ciepłe dni. Na chwile sielankowego relaksu pod brzozami, gdzie w towarzystwie
fitoncydów, będę wspominać bohaterskich Polaków... Tych, co zginęli podczas drugiej wojny światowej... I tych ze Smoleńska...