Śpiew - MISIEK

Idź do spisu treści

Menu główne


WYSTĘP Z OKAZJI KANONIZACJI JANA PAWŁA II


Uroczystość z okazji Kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II odbyła się 27 kwietnia 2014 roku, w Watykanie, na Placu Świętego Piotra. Tego dnia, dwaj błogosławieni papieże: Jan XXIII oraz Jan Paweł II, zostali ogłoszonymi świętymi Kościoła katolickiego. Dla wielu Polaków, szczególnie bliska sercu postać Jana Pawła II – świętego, który żył pośród nas – pozostanie niedoścignionym wzorem. A historia jego życia drogowskazem postępowania. Chór STRUMYCZEK pamięć o polskim papieżu uczcił w pieśniach, które wykonywał podczas uroczystego apelu z okazji kanonizacji JP II – 9 kwietnia 2014 roku.

Z charakterystyczną dla siebie „lekkością” śpiewania i współczesnym, bliskim młodzieży klimatem odśpiewał m. in. piosenkę pt.: „ Lolek”.


WARSZAWA DA SIĘ LUBIĆ

11-12 kwietnia 2014 roku w Domu Kultury „Włochy” odbywały się przesłuchania Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki WARSZAWA DA SIĘ LUBIĆ. Chór STRUMYCZEK z nietuzinkową piosenką "Żyję w tym mieście" wystąpił w pierwszym dniu konkursowych przesłuchań. Pani Ewelina akompaniowała na gitarze, Wojtek, z ogromnym zaangażowaniem, przygrywał na djembe, nie zabrakło też charakterystycznych dla stylu reggae grzechotek. Całość, jak zwykle, przemyślana w najdrobniejszych szczegółach. Oryginalny styl, tekst piosenki ( wbrew pozorom) optymistyczny, nie przypadł chyba do gustu jury. Dla STRUMYCZKA to kolejne doświadczenie sceniczne i wyzwanie, z którego wrócili „na tarczy”.


Zdjęcie z próby SP 342

Jak na ironię… Dwugodzinny powrót w zatłoczonym, miejskim autobusie, bez włączonej klimatyzacji, przez warszawskie korki, stał się prawdziwą, już nie optymistyczną, ilustracją naszej stolicy… Co bardzo szybko dostrzegły nasze „strumyczkowe” dzieciaki…


Filmik z przesłuchania - Konkurs WARSZAWA DA SIĘ LUBIĆ


CHRZEŚCIJAŃSKIE GRANIE8 II 2014 r. Dobre Miejsce na Bielanach w Warszawie.
Zielone logo na ekranie sceny zachęcająco mruga.
Sympatyczni dźwiękowcy „osłaniają tyły” widowni.
Wokół ciepła atmosfera, okraszona odrobiną napięcia.
Trwa przesłuchanie chórów, scholi i zespołów śpiewających muzykę chrześcijańską.
To Przegląd C
hrześcijańskie Granie.Nadchodzi nasza kolej. Chór Strumyczek pełen optymizmu i radości wchodzi na scenę. Pani Ewelina uśmiecha się zachęcająco. I w tym uśmiechu jest wszystko. Motywacja, duma i nadzieja. Na twarzach dzieci widać napięcie i jednocześnie zaaferowanie. Słychać pierwsze takty „Słowiańskiego papieża”, Strumyczek zaczyna śpiewać, a wraz z nim śpiewają serca wszystkich uczestniczących w tym wydarzeniu rodziców, dzieci, widzów… Strumyczek „czaruje” i nie da się oprzeć temu czarowi. Równo, bez fałszu, z wdziękiem i nastrojowo… Tempo utworu tak szybkie, że niejeden profesjonalny śpiewak miałby trudności z jego utrzymaniem. A nasze dzieciaki śpiewają lekko, swobodnie, ich głosy unoszą się i wirują jak płatki śniegu na wietrze…


„Słowiański papież”                                            „Posłusznym Bogu bądź”


„Słowiański papież” –utwór wykonywany przez Magdę Anioł. Tekst piosenki to słynny wiersz Juliusza Słowackiego, który został napisany w czasie jego ostatniej podróży do Wielkiego Księstwa Poznańskiego w 1848 roku. Utwór ten jest uważany za jeden z bardziej tajemniczych i proroczych wierszy poety.


  


Po „Słowiańskim…” nadchodzi całkowita zmiana klimatu. Ludowe nuty zastąpione zostają hip – hopowym beatem. Teraz zaczyna się prawdziwy show.  Ze świetną dykcją i poczuciem rytmu Ola i Marysia „zapodają” tekst z przesłaniem. O tym, że w życiu zawsze mamy wybór i to od nas zależy, jaką wybierzemy drogę. „Posłusznym Bogu bądź” to nie tylko „kawałek” dobrej muzyki i tekst warty przemyślenia, to także sympatyczny układ choreograficzny. Całość stanowi bardzo spójną i efektowną całość.
Widać tu ogromny wkład pracy prowadzącej chór pani Eweliny, ale i świeże, pomysłowe oraz odważne rozwiązania. Do tego dodana spontaniczność i pewność siebie dzieciaków. Wszystko to sprawia,
że występ chóru Strumyczek ogląda się z ogromną przyjemnością, a ich piosenki nuci jeszcze przez długi czas po przesłuchaniu.


Występ Strumyczka został doceniony przez redaktorów muzycznych Gospel-Box.
Szczegóły recenzji znajdziesz tutaj


Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika istnieje od 1994 roku. ( Wcześniej funkcjonował pod nazwą Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek.) Organizatorem Festiwalu są Fundacja Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek oraz Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Będzinie. Spośród 39 ośrodków eliminacyjnych, w Polsce, na Ukrainie i Białorusi wyłonieni zostają finaliści I etapu konkursu. Zwycięzcy lokalnych eliminacji występują w finałowych przesłuchaniach w Będzinie ( woj. śląskie), gdzie walczą o atrakcyjne nagrody. Wykonawcy, których występ zachwyci jury, mają możliwość pokazać się również podczas Koncertu Galowego.

 

Chór STRUMYCZEK, jako jeden z nielicznych zespołów reprezentujących stolicę 17. 12 2012 roku udał się na przesłuchanie do Radomia. Podróż była długa i męcząca, głównie przez warszawskie „wszędobylskie” korki. Na miejscu czekała na nas kolejna niemiła niespodzianka. Okazało się, że Dom Kultury „IDALIN” nie jest przygotowany na przyjęcie w jednym czasie tak wielu, tak licznych reprezentacji. Brak sali prób, garderoby, szatni, miejsca odpoczynku i tłok, jak w miejskim autobusie, nie przestraszył pani Eweliny i naszych młodych chórzystek. STRUMYCZEK dzielnie powtórzył cały przygotowany na konkurs repertuar, tj. regulaminowe trzy kolędy, w tym jedna a cappella… na korytarzu, przed salą przesłuchań, wzbudzając powszechne zainteresowanie i odbierając liczne sygnały sympatii, od przypadkowych widzów. Potem było już tylko lepiej! Występ stresujący, ale bez pomyłek i fałszu. Brawa. A na koniec pierożki i pączki, które były miłym akcentem zwieńczającym nasz pobyt w Radomiu.

 
Podróż w autokarze do Radomia.                                            Próba chóru.

Festiwal gości na swojej scenie solistów, duety, zespoły i chóry. Profesjonalistów i amatorów. To interesująca forma „autoreklamy”, wymiany doświadczeń i sprawdzenia się. Zastanawia nas tylko, jakimi kategoriami kierują się członkowie jury, wyłaniając finalistów. Jak sprawiedliwie „zmierzyć” i ocenić występ profesjonalnego, doświadczonego scenicznie folkowego zespołu i amatorskiego, przyszkolnego chóru, czy solisty – debiutanta?...


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCHŚwięto to w 1992 roku ustanowiło Zgromadzenie ONZ. Przypada ono na dzień 3 grudnia. Podczas corocznych obchodów pochylamy się nad problemami osób niepełnosprawnych. To dzień, w którym szczególnie dużo mówi się o integracji społeczeństwa z osobami o obniżonej sprawności fizycznej i psychicznej. Szkoła jest takim miejscem, gdzie po raz pierwszy, tak blisko młodzi ludzie spotykają to zjawisko. Uczą się wspólnej pracy, zabawy, wzajemnej pomocy i poczucia odpowiedzialności za drugą osobę.

„Dać można tylko drugiemu,
zawdzięczać tylko drugiemu,
oddać tylko drugiemu.
To, co wymaga zawsze dwóch ludzi,
nie może dokonać się w jednym człowieku.”
(Seneka)


Występ STRUMYCZKA w Sali Białołęckiego Ośrodka Sportu – 3 grudnia 2013 roku

"Wszystkie dzieci nasze są"

"Moja i twoja nadzieja"


I KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH

11 Listopada – rocznica odzyskania Niepodległości zwykle obchodzona jest w szkołach w postaci tradycyjnych akademii, na które składają się informacje historyczne uzupełniane recytacjami wierszy.  Nasza edukacja patriotyczna każdego roku przybiera inną, nietuzinkową formę. W tym roku był to I Koncert Pieśni Patriotycznych. W taki sposób starałyśmy się przybliżyć uczniom pojęcie współczesnego patriotyzmu. Chciałyśmy, aby organizatorami Święta Niepodległości w naszej szkole byli przede wszystkim uczniowie. Pragnęłyśmy, by polski patriotyzm, szczególnie młodym ludziom, nie kojarzył się źle: z czymś sztampowym, nudnym, niepotrzebnie romantycznym, z bezcelowym, bo nieskutecznym przelewaniem krwi. Starałyśmy się zmienić takie postrzeganie patriotyzmu.Nowocześni patrioci znają swoją ojczyznę, jej historię, literaturę, sztukę. Interesują się polskimi osiągnięciami naukowymi i sportowymi. Znają polskie zabytki, sylwetki znanych Polaków. Odwiedzają piękne, polskie miasta, wsie. Wyjeżdżają nad polskie morze, jeziora, w góry. Nowocześni patrioci chodzą do kina nie tylko na zagraniczne, ale także na polskie filmy, słuchają polskiej muzyki, działają w wolontariacie. Nowocześni patrioci znają i śpiewają polskie pieśni patriotyczne. Bo sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką, jak mawiał kardynał Stefan Wyszyński, jest dla ojczyzny DOBRZE ŻYĆ!W koncercie wziął również udział chór Strumyczek. Wykonał dwie piosenki „Niepodległość – trudne słowo” i „Wolność”. W załączniku filmiki. Nagranie zrobione z widowni, więc jakość i dźwięk pozostawiają wiele do życzenia. Ale wspomnienia niezapomniane…


"Gdy widzisz ptaka w locie,jak wolny jest
Jak płynie sobie aż po nieba kres
Wiedz,niebo bywa pełne wichrów i burz
A z lotu ptaka już nie widać róż
...""Niepodległość - trudne słowo.
Może ono znaczy coś ważnego w naszym życiu?
Kto mi wytłumaczy?
Tak to słowo - bardzo ważne.
Jeśli słuchać umiesz
To na pewno już niedługo łatwo je zrozumiesz.
.."


I Koncert Pieśni Patriotycznych - 8. 11. 2013 r. Hala Białołęckiego Ośrodka Sportu
Organizator: SP 342 w Warszawie


Drugi wystep szkolnego chóru
STRUMYCZEK w roku szkolnym 2013/2014.
Ślubowanie klas pierwszych -
- październik 2013, hala BOS


CHÓR STRUMYCZEK NA PIKNIKU RODZINNYM

Chór „Strumyczek” to całkowicie autorski projekt pani Eweliny Krawcewicz – Wasiucionek. Niezwykle utalentowanej i wrażliwej nauczycielki muzyki. Stworzyła Ona prężnie działający przy szkole podstawowej zespół, który doskonale sprawdza się na oficjalnych uroczystościach szkolnych i wspaniale prezentuje w mniej oficjalnym repertuarze. „Strumyczek” to przykład współczesnego, nowoczesnego chóru, w którym każde dziecko z zamiłowaniem do śpiewu i muzyki, znajdzie swoje miejsce. Uczestników nie trzeba namawiać do występów. Ciekawy dobór piosenek, przyjemne dla ucha aranżacje i miła atmosfera sprawiają, że chętnych nie brakuje. W tym roku do zespołu dołączyła nasza Młoda. Już po kilku próbach dostrzegamy postępy. Z przyjemnością towarzyszyliśmy Jej
w pierwszej publicznej prezentacji, która miała miejsce 21. 09. 2013 roku na Pikniku Rodzinnym.Filmik z Pikniku Rodzinnego 21 września 2013 roku. Kilka lat temu miałam przyjemność być współautorem tekstu pierwszej piosenki
"Przy ulicy Strumykowej".

I coś starszego w wykonaniu STRUMYCZKA. "Jak wielki jest Bóg", XXIV Ogólnopolski a XVI Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Pieśni Religijnej Łódź 2011


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego